Ukryte zawiasy w oknach – zalety i wady

Ukryte zawiasy w oknach – zalety i wady

Bardzo ważną częścią stolarki okiennej są okucia. Bez nich okna PCV nie dałoby się ani otworzyć, ani zamknąć, a także uchylić. Istnieją okna nie posiadające okuć, czyli tak zwane FIX-y, ale te produkty nadają się wyłącznie do takich miejsc jak piwnica lub stanowią dodatkowy element doświetlający obok okien otwieranych. W domkach jednorodzinnych oraz w zabudowie wielorodzinnej przede wszystkim spotkać można okna PCV rozwierane lub uchylno-rozwierane, a także przesuwne w przypadku drzwi balkonowych czy tarasowych. By mogły funkcjonować prawidłowo, niezbędne są metalowe mechanizmy, czyli właśnie okucia. Obecnie producenci coraz częściej oferują swoim klientom ukryte zawiasy. Czy warto wyposażyć okna PCV w takie elementy?

Zadaniem okuć jest nie tylko otwieranie czy zamykanie okien. Okucia odpowiadają również za szczelność okien i ich bezpieczeństwo. Działanie okien antywłamaniowych głównie opiera się właśnie o specjalne okucia, np. zaczepy antywyważeniowe. Okna PCV to jednak nie tylko produkty funkcjonalne, których celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności we wnętrzu domu. Coraz częściej okna PCV dobiera się i ze względu na niski współczynnik przenikalności cieplnej Uw, i na estetykę. Współczesne okna PCV to szeroka gama produktów w różnych kolorach czy kształtach, które bez problemu można dobrać do stylu domu, aranżacji wnętrza, koloru elewacji. By uzyskać okna jeszcze bardziej estetyczne, producenci okien proponują ukryte zawiasy. Czym są?

Ukryte zawiasy

Ukryte zawiasy to okucia, których nie widać. Jak to możliwe? Otóż takie zawiasy ukrywa się w luzie wrębowym, czyli między skrzydłem a ościeżnicą. Dzięki temu okna PCV zdecydowanie zyskują na estetyce, gdyż nie ma przy nich żadnych dodatkowych elementów – widać jedynie obramowanie skrzydła. To bardzo eleganckie rozwiązanie, które świetnie podkreśli minimalizm okien i ich nowoczesność. Ukryte zawiasy można bez przeszkód używać także w większych oknach, np. balkonowych, dzięki czemu salon czy inny pokój z takimi oknami nabiera wysmakowanego charakteru.

Zalety ukrytych zawiasów

Wiele osób, słysząc o ukrytych zawiasach, zastanawia się, czy warto w nie wyposażyć okna PCV. W końcu może się wydawać, że takie elementy to jedynie gadżety, na które nie warto wydawać pieniędzy. A jednak ukryte zawiasy będą idealne dla wszystkich miłośników eleganckiego, wyrafinowanego stylu. Może się wydawać, że zawiasy to jedynie detal w oknie, a jednak gdy ich nie ma, okazuje się, jak o wiele bardziej stylowo prezentują się okna PCV. Ale walory estetyczne to nie jedyna zaleta ukrytych zawiasów. Okna PCV z takimi produktami o wiele łatwiej utrzymuje się w czystości. Ponieważ powierzchnia stolarki okiennej jest gładka, nie ma potrzeby pielęgnacji żadnych zakamarków, które tworzą się przy standardowych zawiasach. Bardzo ważne jest także to, że ukryte zawiasy zwiększają energooszczędność i dźwiękoszczelność okien! Wynika to z faktu, że w oknach plastikowych z ukrytymi zawiasami w żadnym miejscu nie jest przerwana uszczelka.

Wady ukrytych zawiasów

Oczywiście nie brakuje także przeciwników ukrytych zawiasów. Według niektórych osób okna PCV z takimi zawiasami chodzą nieco bardziej opornie, jednak z drugiej strony jest to także zaleta, gdyż skrzydła takich okien nie zamkną się same. Niewątpliwie okna PCV z ukrytymi zawiasami są droższe od tych ze standardowymi okuciami, co może zniechęcić te osoby, które nie chcą nadwyrężać domowego budżetu.

Ukryte zawiasy to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku okien plastikowych. Chowają się w luzie wrębowym, dzięki czemu w ogóle ich nie widać. Okna plastikowe z takimi zawiasami nie tylko wyglądają o wiele bardziej estetycznie, ale są także łatwiejsze w czyszczeniu. Ponadto okna z ukrytym zawiasami charakteryzują się większą energooszczędnością i lepiej tłumią hałasy z zewnątrz. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że okna PCV z tego rodzaju rozwiązaniem są droższe od standardowych. Skrzydła okien z ukrytymi zawiasami mogą także nieco trudniej się otwierać, jednak z drugiej strony nie ma obawy, że okno zamknie się samoistnie.